www.dcn.pl - dla Ciebie Najlepszy marketing
dcn direct
ul. Goworowska 6B
03-353 Warszawa

Zbierajmy dane na przyszłość

Z OBSERWACJI RYNKU MARKETINGOWEGO WYNIKA, ŻE OBECNIE MIMO ROZWOJU TECHNOLOGII MOŻNA ZEBRAĆ WIĘCEJ DANYCH KLIENTÓW PRZEZ KUPONY PAPIEROWE NIŻ WWW W ZALEŻNOŚCI OD GRUPY DOCELOWEJ I JEJ NAWYKÓW


Kluczem do działań przyciągających konsumentów mogą być akcje promocyjne, konkursy, loterie, promocje sprzedażowe. To narzędzia dobrze znane marketingowcom, jednak niewielu z nich zwraca uwagę na jakość i zasób informacji w zbieranych przy takich okazjach danych o nawykach zakupowych i preferencjach. Wiedza ta niesie ze sobą możliwość dostosowania komunikacji marketingowej do rzeczywistych potrzeb klientów. Dopasowane propozycje aktywizują ludzi do uczestniczenia w życiu marki, a to już pierwszy krok do pozyskania i utrzymania lojalnego odbiorcy.

CO POTRZEBUJESZ WIEDZIEĆ O SWOIM KLIENCIE?
W kupowaniu dla konsumentów liczy się wygoda, czas, jakosć, cena, styl życia, ale w różnych kontekstach życiowych. Umiejętność podjęcia decyzji czy trafnego wyboru staje się często wyzwaniem. Klienci nadal potrzebują bodźców do działania. Śledzą trendy, podpatrują style, polegają na rekomendacjach, odnajdując w tym swoje upodobania. Dzięki psychologii sprzedaży coraz więcej wiemy o pobudkach kierujących ludźmi. Ważne, by nie była to tylko wiedza wykorzystywana na kozetce u psychoanalityka, ale przy datne narzędzia marketingowe.

ILE DANYCH JEST W DANYCH?
Moda na zbieranie danych o klientach panuje od dawna. Dane pozyskuje się przez internet, w punktach sprzedaży, przez różnorodne akcje marketingowe i produkty. Niestety, dominuje zwyczaj zbierania tylko adresu e-mail. Rzadziej numeru telefonu, bardzo rzadko adresu zamieszkania. Towarzyszy temu również brak jakichkolwiek danych o preferencjach konsumentów. Marketerzy często nie widzą potrzeby lub nie potrafią za chęcić odbiorców podczas różnych akcji do udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych, a co dopiero do podania informacji o osobistych preferencjach.

KOMUNIKUJ SIĘ NA WIELE SPOSOBÓW
Głownym magnesem przyciągania konsumentów do sklepów/marek są przeceny i wyprzedaże, czasem imprezy z celebrytami. Za mało jest strategicznego myślenia o segmentacji rynku i profilowaniu klientów. Wybór głównie wirtualnej komunikacji marketingowej redukuje koszty, ale i co raz częściej obniża efektywność tych działań. Brak dywersyfikacji działań promocyjnych w centrach handlowych wpływa na zwiększenie popularności sklepów internetowych. Dziś rynek e-zakupów w Polsce stanowi kilka procent; dla przykładu w Wielkiej Brytanii zakupy on-line to już kilkanaście procent, co staje się konkurencją dla centrów handlowych. W Polsce budują się kolejne obiekty handlowe z tysiącami metrów kwadratowych nowej powierzchni komercyjnej. Powstające tam sklepy powinny zadbać o rozwój różnorodnych kanałów komunikacji z klientem, oprócz tych najbardziej popularnych, jak strony WWW i newslettery, oraz rozszerzyć zakres zbieranych danych osobowych. Zawężenie kontaktu z klientem tylko do drogi elektronicznej jest niewystarczające, aby w przyszłości wyróżnić się na tle konkurencji, przyciągnąć klientów i ich zatrzymać.

BUDUJ STANDARDY, POBUDZAJ ASPIRACJE
W przyszłości wygrają z konkurencją te sklepy i centra handlowe, które wypromują kulturę sprzedaży i dobrych sprzedawców umiejących rozpoznawać u klientów indywidualne potrzeby zakupowe. Atrakcyjny, inspirujący i bezstresowy kontakt ze sprzedawcą-doradcą zaowocuje
lojalnością i przywiązaniem do marki, miejsca, sklepu. Dzięki dobrym relacjom łatwiej uzyskiwać cenne informacje i budować wartościowe bazy danych klientów.

ZBIERAJMY DANE DLA PRZYSZŁOŚCI
Warto zadbać już dziś o jakość i skuteczność przyszłych procesów sprzedażowych. Z obserwacji rynku marketingowego wynika, że obecnie mimo rozwoju technologii można zebrać 10 razy więcej danych klientów przez kupony papierowe niż WWW w zalezności od grupy docelowej i jej nawyków. Dlatego systematyczne organizowanie konkursów, programów lojalnościowych i loterii pozwala sklepom i centrom handlowym zbudować swoją bazę klientów na poziomie kilkunastu tysięcy rekordów w ciągu 3–4 lat. Wysoka gratyfikacja w tego typu promocjach ma wpływ na liczbę uczestników, co przy niskim progu wejścia do programu czy akcji powoduje zwiększony poziom uzyskanych odpowiedzi. Opcja stałego programu rabatowego, opartego na karcie klienta, owocuje szybszym przyrostem osób do bazy danych. Zbierajmy dane na przyszłość! Wzbogacona baza danych to inwestycja, która przekłada się na lepsze wyniki sprzedażowe. Zbierajmy dane po siłkująć się nie tylko tańszymi rozwiązaniami internetowymi, ale dostrzegajmy ciągle najbardziej skuteczne narzędzia marketingu bezpośredniego jak tradycyjna przesyłka pocztowa czy telemarketing.


OBECNE METODY ZBIERANIA DANYCH OSOBOWYCH DO BAZY I ICH EFEKTYWNOŚĆ
1. przez stronę WWW - głównie zapisywanie się do newslettera:
- tu rekomenduje się uzyskanie zgody na ogólną komunikację elektroniczną, w tym i na newsletter, aby można było wysyłać informacje dotyczące różnych wydarzeń oraz pozyskanie zgody na przetwarzanie danych spełniającej wymogi RODO,
- zbieranie wyłącznie adresów e-mail powoduje brak możliwości bezpośredniego dotarcia do konsumenta innymi kanałami (poczta tradycyjna, telefon, SMS), po czasie wzbogacenie bazy jest mało efektywne - niski procent osób uzupełnia swoje dane i wyraża zgodę mimo gratyfikacji w postaci gadżetow, efekt końcowy - niski przyrost bazy.
2. przez kupony zebrane podczas akcji promocyjnych (konkurs, loteria) i eventów
- szybki przyrost bazy danych, w tym również adresów e-mail ze zgodą na kontakt elektroniczny,
- budowanie lojalności przez oferowanie nagród i szans wygrania jeszcze czegoś oprocz zakupów - wartość dodana,
- rzadkie zbieranie przez miniwywiady pełnych danych teleadresowych konsumentów wraz ze zgodami na przetwarzanie danych oraz dodatkowych informacji o preferencjach, np. ulubiony kolor, film, autor, gatunek muzycz ny itp.,
- w przyszłości możliwy kontakt przez różne kanały komunikacji,
- możliwość segmentacji bazy wg miejsca zamieszkania, płci, wieku, częstotliwości zakupu (lojalni klienci mogą stanowić ok. 8-14 proc. całej bazy CH).


Beata Horodniczy,
prezes zarządu DCN Direct

 

Jeśli jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy z DCN Direct, to prosimy o uzupełnienie poniższego formularza kontaktowego

Telefon
Email
Branża
Treść
2009 - 2018 dcn direct • All rights reserved
Polityka cookies   •    Polityka prywatności
MTWeb •  powered by mtCMS